Utrata elastyczności skóry jest naturalnym procesem. Jej pierwsze widoczne oznaki, w postaci linii ekspresyjnych i zmarszczek, pojawiają się między 35 a 40 rokiem życia. Aby opóźnić ich pojawienie się, warto prowadzić zdrowy tryb życia i wykonywać specyficzną pielęgnację skóry produktami działającymi na skórę właściwą.
Utrata elastyczności spowodowana jest między innymi spadkiem ilości kolagenu i elastyny, podstawowych składników utrzymujących strukturę i jędrność skóry. Podobnie z upływem lat spowalnia się również produkcja kwasu hialuronowego, którego funkcją jest przyciąganie i zatrzymywanie wody w celu utrzymania tkanek i narządów w dobrej kondycji (poznaj wszystkie właściwości kwasu hialuronowego). W efekcie skóra traci wilgoć, a wraz z nią jędrność. Spada zdolność skóry do samodzielnej regeneracji, a wraz z nią produkcja kolagenu i elastyny, co prowadzi do braku elastyczności.
Oprócz upływu czasu istnieją jeszcze dwa czynniki, które wpływają na elastyczność skóry. Jednym z głównych jest promieniowanie słoneczne, które przyspiesza proces starzenia się skóry. Jego działanie uszkadza DNA komórek skóry, powoduje degradację kolagenu i elastyny oraz zmniejsza nawilżenie, przez co skóra traci jędrność. Z drugiej strony, zanieczyszczenia wpływają na barierę ochronną skóry i wyzwalają uwalnianie wolnych rodników, które sprzyjają powstawaniu zmarszczek i braku elastyczności skóry.
Oprócz tych czynników istnieją inne, takie jak palenie papierosów, nagłe zmiany wagi, nieodpowiednia dieta czy brak ćwiczeń fizycznych, które wpływają na elastyczność skóry.
Pielęgnacja skóry
Aby walczyć z utratą elastyczności skóry, konieczne jest stosowanie określonej rutyny pielęgnacyjnej, która dokładnie leczy zwiotczenie twarzy. Rutyna ta powinna zawsze zawierać produkty z ekskluzywnymi technologiami i składnikami, które stymulują włókna kolagenowe i elastynowe oraz opóźniają ich degradację. Innymi słowy, produkty o działaniu ujędrniającym, które stymulują aktywność komórek skóry właściwej oraz zawierają napinające składniki aktywne, zapobiegające wiotczeniu i opadaniu twarzy.
Ponadto istnieją specyficzne obszary, które wymagają szczególnej pielęgnacji. Skóra wokół oczu jest znacznie cieńsza, dlatego potrzebuje składników aktywnych o dobrej tolerancji, które aktywują regenerację komórek i przywracają skórze elastyczność. Okolice szyi i dekoltu, które są znacznie bardziej delikatne, wymagają składników aktywnych o działaniu redensyfikującym (kolagen i kwas hialuronowy) z bazą emolientową, aby konkretnie nawilżyć i ujędrnić skórę.