Upływ czasu jest jak doświadczenie: nie jest takie samo dla każdego. I podczas gdy wiek chronologiczny wzrasta w tym samym tempie, wiek biologiczny nie. Jaka jest różnica między nimi?
Wiek chronologiczny to rzeczywisty wiek osoby, podany w jej dowodzie osobistym. Z kolei wiek biologiczny ma związek z organizmem i stanem funkcjonalnym narządów. Niektórzy ludzie wydają się doświadczać starzenia się wolniej lub stopniowo.
Co to jest wiek chronologiczny?
Wiek chronologiczny odnosi się do ilości czasu, jaki upłynął od urodzenia do chwili obecnej w życiu danej osoby, w kategoriach lat, miesięcy i dni.
Wiek chronologiczny dzieli się na różne momenty lub etapy:
- Dzieciństwo lub okres niemowlęcy: od urodzenia do rozpoczęcia okresu dojrzewania.
- Faza rozwojowa: w zależności od czynników genetycznych, faza rozwojowa ma miejsce od 12 lub 13 roku życia do 15 lub 16 roku życia.
- Młodzież: obejmuje okres dorastania do 27 roku życia, według powszechnych szacunków. Według Organizacji Narodów Zjednoczonych młodzi ludzie to osoby w wieku od 15 do 24 lat.
- Dorosłość: od 25 lub 27 roku życia do 55 lub 60 roku życia, czyli wieku emerytalnego w różnych krajach.
- Starość: rozpoczyna się w wieku 55-60 lat.
Co to jest wiek biologiczny?
Wiek biologiczny to miara służąca do szacowania rzeczywistego stanu organizmu. Wiek biologiczny wskazuje na rzeczywisty wiek organizmu. Według badań określa się go na podstawie stopnia pogorszenia stanu narządów i organizmu lub sposobu, w jaki upływ czasu wpłynął na naturalne zużycie narządów i organizmu.
Dlatego wiek biologiczny nie zawsze pokrywa się z wiekiem chronologicznym danej osoby. Czasem starzenie się może być szybsze, lub wolniejsze. Uważa się, że osoby, których szacowany wiek biologiczny jest niższy niż ich wiek chronologiczny, mają mniejsze ryzyko rozwoju chorób.
W przypadku wieku chronologicznego najważniejszym czynnikiem jest to, kiedy się urodziłeś i jaki jest rok. W przypadku wieku biologicznego brane są pod uwagę genetyka i styl życia. Uważa się, że uszkodzenia oksydacyjne są również związane z procesem starzenia.
Do czynników wpływających na biologiczne starzenie się organizmu należą:
- Genetyka.
- Zdrowa dieta. O zdrowej diecie, również diecie ketogenicznej przeczytasz w https://www.keto.pl
- Ćwiczenie.
- Stres
- Spożywanie alkoholu i tytoniu.
- Otyłość
- Choroby przewlekłe